През 1923г. в Дупница се създава клон на Българското инженерно-архитектно дружество (БИАД).
В него има 12 члена, а за председател е избран инж. Асен Скарлатов. В тази дузина първопроходци има инженери, архитекти и технически
работници – все хора , които са били пряко свързани с развитието и израстването на Дупница. Това е времето на първите по-големи строежи, изискващи архитектски и инженерни умения.
Много са имената, записани в достойната история на научно-техническия прогрес в този край. В началото на тази 100-годишна история ярко се открояват създателите на Дупнишкото дружество на БИАД – арх.Никола Янакиев и инж.Александър Каранджулов, инж. Иван Петров и инж. Васил Кашукеев. инж. Иван Величков, инж. Спас Фотев, инж. Тодор Хаджиконстантинов, инж. Иван Икономов, арх. Никола Ангелов и арх. Петър Андреев. Време на динамично развитие на младата българска държава. Строят се обществени сгради, училища, банки. усилено се работи за развитие на железопътнатам режа в страната. И в този растеж достойно място заемат членовете на Дупнишкия клон на БИАД, чиято дейност започва на 1 октомври 1923г. преминава през Дружество на техниците, клон Дупница през 1934 г.; Съюз на научно-техническите съюзи (НТС), клон Дупница, 1949 г.; Градски съвет на научно-техническите съюзи през 1967 г.; Общински съвет на научно-техническите съюзи, 1990 г.
Дом на науката и техниката от 1992 г. и Териториална организация на научно-техническите съюзи (ТО на НТС), Дупница от 1995-та, та до наши дни.